Zarastené nechty – ako na to doma?

80% ludi, ktorí  k nám prídu, majú problém so zarastenými nechtami. Jedným z dôvodov ako som sa dostala ja k pedikúre, bol môj osobný problém so zarastenými nechtami, už od mojich 14 rokoch, takže plne chápem a viem ako to bolí a ako sa cítite.

Hlavným prejavom zarasteného nechtu je:
  • bolesť, začervenanie a tlak v nechtovom vale (to je ten okraj nechtu)
  • v ďalšom štádiu je to už až zápal s hnisom
  • chronický zápal – opuch a divé mäso

 

Dôvody zarastania nechtov

  • príliš dlhá dĺžka nechtov
  • ostré špice ponechané v rohoch
  • príliš hlboký strih do V
  • príliš krátky strih do guľata

Správne strihanie nechtov

Nechty by mali byť strihané čo najviac dorovna, ak to tvar nechtu dovoľuje, teda nevystrihovať z nechtových valov. Dodržať čo najviac prirodzený tvar nechtu. Nechtový val je postranný záhyb kože, ktorý obopína kraj nechtu. V týchto miestach je necht priľnutý k nechtovému valu a nemal by sa tvarovať a upravovať. Upravovať sa môže iba voľný okraj nechtu – časť nechtu, ktorá nie je prirastená. V prípade nutnosti je možné zastrihnúť nechty jemne do oblúka, nie však do guľata. Kraje nechtu môžeme jemne zapiľovať pilníkom a zjemniť tak ostrú hranu nechtu.

Domáce ošetrenie

Náradie  – zastrihnúť si nechty do ideálnej dĺžky, striháme necht rovno a hrany zaobliť, ako by povedal strojár … “zrazit hrany” . Je to práve tá hrana čo spôsobuje prepichnutie pokožky a tlak. Použite kliešte na nechty, alebo nožničky, cvakátka,najlepšie však pilník.

Prípravky – v prípade zápalu a hnisu treba miesto vydezinfikovať s liehom, peroxidom vodíka, alpou, propolisom, ľaliou naloženou v liehu, tea tree olejom,  ak máte doma sprej prvej pomoci z Aloe Vera, alebo Prontoman . Vatovými tyčinkami si vyčistíte opatrne nechtové valy a opatrne vložte tamponádu, ak máte od nás profi tamponádu alebo improvizujte kúskom tenkej vaty. Pozrite si video ako sa to robí.

Domáca tamponáda

Do nechtového valu pod necht / do tej poškodenej pokožky, vložiť trošku vaty (namočenej v dezinfekcii ) aby uvolnila tlak a odľahčila chôdzu. Tamponáda je veľmi dôležitá v tomto prípade, pretože vytvorí ochrannú a odľahčovaciu bariéru medzi nechtom a otlačenou pokožkou. Na zasunutie tamponády, resp.vaty použite šparátko, bambusové drevko, alebo profesionálny exkavátor.

Pri niektorých stavoch zarastania nechtov postačí len správne zastrihnúť a zapilovať nechty. Ak je však príčinou zarastania nechtu vyčnievajúca ostrá špička alebo hrana nechtu, je potrebné tento hrot alebo hranu odstrániť, pretože to je príčina zápalu. Po odstránení týchto častí sa necht a nechtový val vydezinfikuje a necht podloží tamponádou , čím sa zabráni priamemu tlaku nechtu do kožičky nechtového valu a tá sa môže začať hojiť a zápalový proces začne ustupovať. Nechty treba preto strihať  pravidelne a kontrolovať ich dĺžku.

 

Pozri si video ako aplikovať tamponádu .

 

V prípade že bolesť neustupuje a palec je stále bolestivý na dotyk a sám už nedokážeš s domácim riešením zarastený necht vyliečiť , treba prísť do najbližšej pedikúry pre odbornú pomoc.

V PEDANTE vám i vysvetlíme ako je to so zarastajúcimi nechtmi a poučíme , ako sa starať o svoje nechty a na čo si dať pozor. Edukácia v našom salóne je samozrejmosťou.

U nás v PEDANTE sa môžete objednať telefonicky a urgentne – bolestivé prípady berieme prednostne, na čísle 0903 841 116.

 

 

Odporúčané články :

Čo očakávať na návšteve profesionálnej pedikúry so zarastenými nechtami a aké sú možnosti liečby kliknite sem

Doškoľovacie kurzy na zarastené nechty a terminy, klikni sem

Pošli a zdieľaj tento článok s niekým kto má podobný problém …..
Facebook , Instagram , Messagener , EMAIL

Komentuj / Pýtaj sa / Zdieľaj vlastnú skúsenosť

Mohlo by vás zaujímať