Bradavica na chodidlách

Je to vírusové ochorenie kože, postihuje i zdravých ľudí, spôsobené papilomavírusom HPV. Do organizmu sa dostane nepatrnou rankou na pokožke. Imunita rozhodne , či sa rozvinie vírusová infekcia do bradavice .
Bradavice majú rôzne tvary, na chodidlách sa vytvárajú hlboko dovnútra pokožky, niekedy i v miestach väčšieho tlaku , na povrchu sú niekedy pokryté i hrubou vrstvou kože. Vyskytujú sa samostatne , ale i v zoskupení viacerých drobných bradavíc.
Okraj bradavice je belavý a nepravidelný tvar, niekedy špongiový povrch. Nie vždy musia byť čierne bodky. Čierne bodky sú krvné zrazeniny ciev, v ktorých korenia bradavice.

Prenos : z kontaminovaných predmetov, z bazénov, šatní, spŕch , cez drobné poranenia. Inkubačný čas je pár týždňov až pár mesiacov. Najviac postihnuté sú deti a mládež a ľudia s oslabenou imunitou. Najľahšie prenikajú cez mokrú a vlhkú pokožku.

 

Opatrenia pri zistení , že máte bradavice :
  • okamžitá a včasná liečba , odstránenie
  • zvýšená hygiena
  • používať vlastný uterák
  • bosou nohou nechodiť po byte, možnosť infikovať ostatných členov

 

Prevencia proti bradaviciam je zdravá životospráva, hygiena a dostatok potrebných vitamínov pre obranyschopnosť organizmu.

Odborné ošetrenie  – odstránenie u dermatológa

Liečba patrí do rúk dermatológa a treba začať čo najskôr, aby sa zabránilo šíreniu. Dermatológ môže bradavicu odstrániť buď laserom – vypálením alebo dusíkom – zmrazením. Bradavica sa prestane  vyživovať a tým pádom odumrie a odpadne. Zákrok nie je bolestivý, avšak ak bradavica neodpadne, musí sa procedúra opakovať. Je nutné dodržiavať zvýšenú hygienu, nezasahovať do bradavice ostrými predmetmi, aby sa nešírila bradavica ďalej.

Tekutý dusík

Domáca liečba

Na domácu liečbu sú odporúčané prípravky ako Kolodium forte, Duofilm, Lapis, tekutý dusík – Wartner. Prípravky zakúpite v lekárni voľne predajné alebo i u nás v Pedante.  Ak je bradavica pokrytá hrubšou vrstvou kože, treba ju jemne zbrúsiť , aby akýkoľvek prípravok mohol preniknúť až do hĺbky. Dodržujte návod predpísaný ku každému výrobku. Imunitu môžete podporiť vitamínom C.

Najrýchlejšie a najdokonalejšie odstránenie je u dermatológa laserom alebo dusíkom.

 

 

Veľmi často sa zamieňajú bradavice s kurím okom. Rozdiel je však treba vedieť rozoznať.

Domáce babské recepty

Recepty, ktoré si ľudia skúšajú aplikovať na bradavice.  Samozrejme ak ich vyskúšate a výsledky sa nedostavia, treba určite vyhľadať dermatológa a odstrániť bradavice odborne.

  • Cesnak – Cesnak má antibakteriálne účinky. Nakrájajte ho na malé plátky a priložte na postihnuté miesto. Nechajte pôsobiť aspoň dve minúty. Túto kúru opakujte dva dni po sebe a po pár dňoch by mala bradavica zmiznúť
  • Ocot – Na vatový tampón nalejte trochu octu a prikladajte na bradavicu každý deň aspoň na dve hodiny, až kým bradavica nezmizne.
  • Ricínový olej – Skúste bradavicu natierať ricínovým olejom. Prirodzene sa tým pokožka zjemní a bradavica sa rozpadne do týždňa.
  • Aloe vera – Odtrhnite kúsok tohto kaktusu a potrite bradavicu jeho gélom. Aloe vera má antibakteriálne a liečivé účinky. Bradavica  pri dennom natieraní čoskoro zmizne
  • Med – Čerstvý med má protizápalové účinky. Potierajte si ním pred spaním miesto, na ktorom sa vyskytujú bradavice.
  • Lastovičník – Šťavou zo stonky lastovičníka potierať postihnuté miesta , kvitne od mája do septembra

Mohlo by Vás zaujímať…

Kurie oko – prejav, príčiny a odstránenie

Mohlo by vás zaujímať